last.fm

YASNAIA – Oniro

Sabam/HCD 1996
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  22-08-97

cover[1]
CD Oniro je výtvorem ženské části antverpského experimentálního dua Hybryds Yasnaii a je tedy více než co jiného výrazným vyjádřením ženského principu, s ohledem na rituální kontext autorské tvorby Hybryds. Také z tohoto důvodu lze považovat Oniro za desku místy velmi erotickou s odkazy na pohanské kulty, především na předvédský kult bohyně Matky.

Yasnaina hudba je symbolicky minimalistická, plná atmosferických míst, kde se z halucinogenního oparu ozývají tajemné hlasy, které někdy připomínají gregoriánský jednohlas, jindy atmosféru Orientu nebo vlčí smečku – velmi působivé…

Některé intimnější skladby jsou postavené na symbióze čistého hlasu a jemného přediva syntezátorů, které však místo vytváření vrstvených ploch vyklepávají perkusivní struktury evokující šamanský rituál, ve kterých se naplno uplatní Yasnaino čarování s vokálem. Od doby Music For Rituals nejsilnější kolekce s pečetí Hybryds. Na bookletu jsou k vidění zajímavé grafické artworky, které jsou také dílem Yasnaii.

Řečeno s Williamem Blakem, pokud cítíte alespoň občas touhu proniknout do jiných světů a zažít věčnost v hodině, pak je tahle deska určena právě vám.

Srovnej si: Hybryds

★★★★★☆

Smích

Komentáře nejsou povoleny.