last.fm

Turné L’ocelle Mare (FR), Core Of The Coalman (US) & No Pavarotti (CZ)

ta-ta-mi | ta-ta-mi live  |   |  24-09-10

L’OCELLE MARE (FR)

Sólový projekt francouzského experimentujícího kytaristy Thomase Bonvaleta, člena legendárního dua Cheval de Frise, které několikrát koncertovalo i v České republice. Kromě kytary a banja využívá foukací harmoniku, metronom, drobné perkusivní nástroje a nezřídka i své vlastní tělo. V porovnání s Bonvaletovými kytarovými party v Cheval de Frise je jeho sólová tvorba na první poslech mnohonásobně fragmentárnější, ale stejně tak je na první poslech jasné, že nejde o improvizaci. Skladby sice ztrácejí pevnou strukturu, avšak v žádném případě se nedá mluvit o nahodilosti – k té má Bonvalet stejně daleko jako v dobách Cheval de Frise. Ale zatímco hudba Cheval de Frise byla založená na bezchybně fungující komunikaci dvou nástrojů a dvou hudebníků, u L’ocelle Mare jsme svědky jiného druhu komunikace se zcela odlišnými parametry: samomluvy. Bonvaletova hudba mluví v náznacích a útržcích, je plná pomlk a vyčkávání a přitom její projevy zahrnují velmi širokou škálu výrazových poloh. První koncert L’ocelle mare proběhl v roce 2005, debutové eponymní album vyšlo o tři roky později na americké značce Sickroom Records (vinylová verze se objevila v roce 2009 na českém labelu Minority) a následovali ještě dvě třípalcové CD: Porte D’octobre a Engourdissement, obě u francouzského vydavatelství Souterrains-Refuges.

CORE OF THE COALMAN (US)

Za názvem Core of the Coalman se skrývá americký hudebník a skladatel Jorge Boehringer. Narodil se v New Yorku, v současné době žije v Praze. Vystudoval hudbu na Mills College u Freda Frithe, Pauline Oliveros a Alvina Currana. Ve výčtu hudebníků a skupin, se kterými spolupracoval či vedle kterých vystupoval, nechybí Ikue Mori, Ghedalia Tazartes, Pauline Oliveros, Liz Allbee, Grouper, Skullflower, Deerhoof, 16 Bitch Pile-up, Yellow Swans nebo Lucky Dragons. Používá především violu a elektroniku, v současné době také kytaru (ve skupině Power Triangle). Core of the Coalman se nebojí hluku, ale ohmatává ho z jeho přátelštější – psychedeličtější – strany. Nové album s názvem You’ll Need a Katapult právě vyšlo na KLaNGundKRaCH.

NO PAVAROTTI (CZ)

V převážně improvizované hudbě dua No Pavarotti, které tvoří k!amm (Kaspar von Urbach, RUiNU) a Rouilleux, se mísí vlivy psychedelie, drone-ambientu, noise a popu. Skupina vznikla loni na podzim a za krátkou dobu stihla vydat singl Fat Pink Mouse in Graceland na 3“cd-r a dlouhohrající album No Pavarotti (obě na značce KLaNGundKRaCH) a odehrát několik koncertů ve společnosti tuzemských i zahraničních experimentálních projektů (např. amerických Zs, britských Gnod, italského elektronika Fabia Orsiho, kanadských projektů Broken Sleep, Milf Wolf a Merlyn nebo spřízněných Head In Body a Core Of The Coalman). Sami protagonisté svou tvorbu charakterizují jako „hudbu pro umírající surfaře“ a dodávají: „Hlavní je, aby to šlo snadno a bylo to hezký!“ Nové album Too Late To Care vychází začátkem října.

Smích

Komentáře nejsou povoleny.