last.fm

R. L. BURNSIDE – Mr. Wizard

Epitaph/Maximum Underground, 1997
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  31-05-97

51Vezzj-oOL._SS500_[1]

Pro mnohé, zasvěcené již tímto čarodějem, bude tohle album klenotem – kvůli hudbě samozřejmě, kvůli samotnému mágovi blues, nazývanému taky “Great R.L.” nebo “Sedící Buddha”, kvůli obsazení nástrojů určitě a kvůli hostům nepochybně.

Na albu Mr. Wizard se skutečně střetávají generace, barvy, styly… dochází k vření a třesku, všechno je však “dobré”, všechno je “v pořádku”. Kdo umí blues poslouchat, nemůže zůstat nedotčen. Černému 68letému Burnsidovi, žijící bluesové legendě, ke zpěvu a kytaře bubnuje jeho vnuk Cedric a druhou kytaru hraje adoptivní bílý syn Kenny Brown, který je přesně o 25 let starší než Cedric a o 30 mladší než R.L. K tomu všemu se ve dvou skladbách přidá celý Jon Spencer Blues Explosion (viz TAMTO 963). Ještě úctyhodnější je fakt, že tahle sestava se nesešla jen ve studiu, ale putovala pěkně naživo, od města k městu, od země k zemi, celý rok.

Burnside se narodil u Mississippi, jižně od Memphisu, kde také stále žije se svou druhou ženou a 12 dětmi. V 50tých letech zkoušel v Chicagu vydělat víc než dva dolary týdně, které dostával na farmě. Doprovázel takové velikány, jako byl Mississippi Fred McDowell či Muddy Waters, nikdy si nedělal ambice natočit vlastní desku. Až v roce 1967 ho k tomu přiměl George Mitchell z Arhoolie Records. Od té doby udělal R.L. 6 alb, mezi nimi také Bad Luck City a Too Bad Jim, obě produkované Robertem Palmerem. Teprve posledních 10 let přestal pracovat na farmě a věnuje se hudbě naplno.

Není-li na turné, hraje každou sobotu v Junior’s, hospodě jednoho bluesmana, kde ho Mitchell před 30 lety (znovu)našel. – Čaroděj sedí na židli z lebek, drží nějakou starou kytaru a sténá “well, well, well” na zmatené publikum…

Srovnej si: JSBX, Muddy Waters, Howlin’ Wolf, B.B. King

★★★★★★

Smích

Komentáře nejsou povoleny.