last.fm

BRYAN ADAMS – Unplugged

A&M/Polygram, 1997
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  07-03-98

bryan_adams_-_unplugged[1]

Přestože móda unplugged již pominula, Bryan Adams, vždy tak trochu vnímaný jako písničkář, ještě na chvíli vrátil tento typ nahrávek do středu dění. Jeho album zase úplně tak “bez proudu” není. Hrají na něm elektrické klávesy, baskytara, elektroakustické kytary atd. Adamsovou devizou jsou přímočaré rockové písně s výraznou melodií, které si každý může zahrát doma na španělku. I proto snad působí deska jako něco přirozeného, a ten, kdo by předtím Adamse neznal, by ji nepovažoval za “lehčí”, zjemnělou verzi něčeho tvrdšího, rockovějšího.

Zajímavá je ovšem přítomnost např. Davyho Spillanea, hrajícího na irské dudy a píšťaly (kromě vlastních sólových alb nahrával s Kate Bush nebo naposledy ve Zlíně s Druhou trávou), a dále studentů Julliard school of music coby komorního smyčcového orchestru (ve skladbě 18 Til I Die se zablýskne ďábelským sólem na houle Angela Ahn).

Deska obsahuje pár hitů, ale i méně známé písně. Adams je autorem veškeré hudby, texty psali Kennedy, Vallance, Peters, Lange, Kamen. Poslední skladby alba jsou ony typické Adamsovy ploužáky (poněkud romantické a sentimentální), na kterých (možná stejně jako Kelly Family) začal získávat širší publikum. Přesto uvnitř zůstává Adams rockerem a jeho inspirací je i blues. Více než minuta potlesku a pištění fanynek na konci alba je poněkud shnilou třešničkou na dortu.

★★★★☆☆

Zdeněk Král

Komentáře nejsou povoleny.