last.fm

Ladislav Šerý – Laserová romance 2

Nakladatelství Fra, 2008
ta-ta-mi | ta-ta-mi knihy  |   |  18-06-10

Bacha na věc! Tohle není jen tak ledajaká sbírka aforizmů, tohle je nářez a třeskutý materiál, nic pro přicmrdlý úředníčky a čtenáře Vlasty či Květů, úplně jako by mi ten Láďa mluvil ze srdce, už bych měl málem za to, že je moje – a ono zatím jakési romance; tedy nic proti ní, ale právě že všechno. Hlavně, že bije!!! Koho? „mafie, kam se podíváš, kam oko dohlédne, všude samá mafie, státní aparát, velký společnosti, menší společnosti, nahrávací společnosti, sazka sportka, číňani, arabáči, rusáci, všude se to hemží mafiánama“, svatá pravda, žádný mýty, ale socialistický realizmus a sicilský klan (klam, klaun).

Šerého texty mají razanci, drajv, vynikající energii, minimum vaty, jsou poetické i věcné zároveň, vtipné, empatické, nesmlouvavé a přesné! „funk you“; „zdaleka nejlepší na tom dnešním pokroku se mi zdá vypalování cédéček“, copak jsem přesně totéž mnohokrát neříkal? Asi nějaká synchronicita, vím já? Pak že neexistuje pokrok – a co laser? Copak nevrhá světlo? Šerý je čím dál míň šerý, to je jasný, to je skvělý, jen houšť, jen ať tomu „civilizačnímu spadu“ vypráší kožich „jaksepatří“. Např. ta precizní úvaha o „Nadje“, způsob, jakým si bere do prádla Bretona se mi moc páčí a hlavně s humorem…(„babička je třiadvacetkrát lepší, strč si tu svoji konvulsivní krásu do prdele, čuráku“, vzkazuje Láďa Andrému.)

Hlavně že bije! Hlavně že to má hlavu, to je hlavní! A co je hlavní, má to i patu. Hlavně že tepe! Hlavně že to bigbeatuje! Bigbeat je spása a krása, hlavně když je. Hlavně střemhlav! Hlavně nešetřit municí. Hlavně to chce hlavně, pušky, děla, kaťuše, pancéřové pěsti, pistole, no jasně, nohy na ramena, sex pistole a skutky lásky, přesně tak, bez čárek teček otazníků – jen larvální projektily a holubičko moje světu mír… hlavně neztratit ze zřetele to hlavní, totiž pohlavní. Literatura se pozná podle toho, že je krásná, to hlavně – a nehodící se neškrtat, nýbrž zhodnotit a fakovat ty zpravodajský feny. Dobrou chuť a dobrou noc! Odpočívej v pokoji! Spi sladce. Čert nikdy nespí, tak si dáchni aspoň ty. Lidé spěte!!!

Urá, urá, urá – fasa kniha od neprůstřelnýho Ládi. Žádná magnezia, ale řácký prďák… „kampak s rozumem“, no ba, ber spravedlnost do pazourku a rozum do hrsti!

Luboš Vlach

Komentáře nejsou povoleny.