last.fm

JAN HRUBÝ & KUKULÍN – Středozem

Indies
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  13-03-99

Soundtrack k Tolkienovi, keltský mysticismus prodchnutý slovanskou (hobití) zemitostí, starodávné balady, tradicionály, vznešené klenuté chóry i hospodské vydupávačky a mnoho dalších asociací může ve vás Hrubého Kukulín vyvolat. K Tolkienovým příběhům Středozemě se Jan Hrubý, snad nejslavnější český rockový houslista (nejen legendární ETc… a Framus 5), přihlásil sám názvem alba a více či méně jasnými odkazy v názvech několika dalších skladeb. Faktem a tajemnou krásou mýtů Středozemě je i to, že každý si může “hudbu Ainur” představovat po svém. Hrubého fantazie je taková, jaká je. Rozhodně je podobně kouzelná a podmanivá jako příběhy samotné. Výsledný dojem podtrhují i stylové obrazové scenerie v bookletu.

Kukulín je snad vhodnější považovat spíše než za právoplatnou kapelu za volné sdružení, které se však ani v jedné skladbě nesejde v plné jedenáctičlenné sestavě. Jádro tvoří kolem Jana Hrubého ještě Jan Kolář a Ruda Hálek, ostatní jsou sice uvedeni jen jako hosté, ale mnohdy si Hrubý vystačí jen s kytarovým doprovodem Václava Veselého nebo jinými hosty – z těch nejznámějších lze jmenovat Petra Skoumala a Jiřího Veselého.
Kukulínská hudba je přesně naladěná na něco hluboko v nás, je stejně zahloubaná jako rozpustilá, jasná jako rozbřesk i zahalená jako Mlžné hory. Za vším tím elfím třeštěním lze však stále neomylně najít přímou rockovou stopu, táhnoucí se za Janem Hrubým od Etc až k dnešku.

Srovnej si: Mike Oldfield, Enya, Clannad, Levellers, Led Zeppelin III

★★★★☆☆

rixard

Komentáře nejsou povoleny.