last.fm

HOWIE B – Turn The Dark Off

Polydor/Polygram
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  13-11-97

Po poslechu této desky se už nebudete divit, že se mu svěřuje pod dohled Björk nebo že si ho s sebou na turné vzali U2. Povídá se, že nepřímo “zavinil” jejich modernější sound na Pop albu. Asi ano, protože s nimi už vytvořil album Passengers, jehož docenění zabránilo to, že se nesmělo vydat pod hlavičkou skupiny. Howie B se však může chlubit mnohem pestřejší a možná i kvalitnější sestavou spolupracovníků – podílel se na produkci EBTG, New Order, Trickyho, Annie Lennox, Soul II Soul atd. K postavení nenápadného hybatele popem současnosti se vypracoval z poslíčka, operátora a asistenta studiového technika. Rodákovi z Glasgow je čtyřiatřicet. Díky jeho působení se mění a snad ještě měnit bude tvář toho, co uslyšíme za dvacet let v hitparádách. Kéž by!

Osobní aktivita Howieho B je také nedozírná. Působil ve formaci Nomad Soul, vydal řadu singlů u londýnských Mo’ Wax i na svém vlastním též kvalitním labelu Pussyfoot (pseudonymy Daddylonglegs a Old Scottish). Po loňském ambientním debutu Music For Babies je tato deska druhou dlouhohrající. A hrát vám bude opravdu dlouho, mnohokrát a často. Má v sobě to, nač nalákal už mnohé hvězdy, tedy spojení šarmantního a decentního popu (a trošku jazzu či jiných stylů) a invence taneční hudby. Přesněji je tu jen její odraz – rytmy a jejich překrývání, beaty, samply. Na albu není (kromě singlu) snad jediný taneční kousek.

Ale deska má v sobě i to, co řadě jiných (nejen z taneční scény) schází – jedinečnou atmosféru, intenzivní pocit, další rozměr. Díky tomu je výjimečná.

Srovnej si: Björk, Portishead, Everything But The Girl

★★★★★★

Míla Rudolf

Komentáře nejsou povoleny.