last.fm

HIP HOP HURÁ

BMG
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  13-06-98

hip_hop_hura

Firma BMG se rozhodla zmapovat situaci na rapové scéně u nás i na Slovensku a dala tak vzniknout kompilaci, kde se všichni zúčastnění představují dvěma skladbami (pouze DJ Tráva jednou). Vezměme to od začátku.

United Trax (odnož United Heads) se stále nemohou zbavit vlivu Cypres Hill (Jsem si jistej), o mnoho lepší je druhý Groove Leah, plynoucí ve stylu US 3, škoda však špatných textů. Frontal Family z Ústí rapují slušně a zbytečně sprostě, nezaujmou ale díky chudým trackům s příliš primitivními syntetickými zvuky. Klikka je projekt v Brně známého DJ Bustera a lidí kol něj a má asi největší šanci na komerční úspěch (o čemž je vlastně téměř celá kompilace), protože Coolio i Nas jsou u nás vcelku populární a skladby s texty “už–trošku–o–životě–přemýšlejícího–rapera” osloví spoustu teenagerů. Nechybí žensky zpívané refrény.
Kanibal satelit z Hradce Králové připomenou coververzí Korozní lady někdejší české Beastie Boys – Piráty. Do jejich invence však mají KS daleko. Vzhledem k věku kapely bych ale čekal slibnou budoucnost. DJ Tráva je trošku odjinud a zde se objevil asi jen díky tomu, že si do své skladby Real Soldier přizval černého rapera Izzyho. Spíše temnější elektronická záležitost než hip–hop. Slovensko reprezentují Flaps a X–Posse, kteří pomyslné národní klání vyhrávají skvělým zvukem nahrávek. Dobře slovensky rapovat je ale “ťažké” a tak to chce ještě chvíli času, než se obě kapely dotáhnou na Trosky (viz Tamto 981).

Na závěr to, co tuto spíš podprůměrnou kompilaci zachraňuje. Maximálně invenční pražská kapela WWW. Tracky, ve kterých se stále něco děje, texty, kde je kromě příběhu kladen velký důraz na slovní hříčky… a výborní rapeři, kteří skladby Dag a Epsie ženou kupředu a umí jim vdechnout náladu. Žel, o “wéčkách” není v bookletu ani zmínka. Zatím si tedy hiphophurá můžou výskat pouze WWW. Ostatní čeká ještě kus práce.

★★★☆☆☆

Tomáš Kedzior

Komentáře nejsou povoleny.