last.fm

BUSTA RHYMES – Extinction Level Event

Elektra/Warner 1999
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  01-03-99

10834__raps_170x170[1]

Všichni již registrujeme blížící se datum 1. 1. 2000 (2001) a právě k němu a následnému třetímu miléniu se upíná na svém posledním albu raper a skladatel Busta Rhymes.
Je překvapivé, že s novým materiálem přišel ani ne rok po předchozí desce, rozhodně se však nejedná o nějaké přebytky. Nevím, zda je to originálním stylem rapování nebo stavbou jednotlivých skladeb, ale album BR vždy doposloucháte až do konce, což je u jiných rapových CD téměř nemožné. Busta vsadil na kratší a údernější tracky a ještě větší intenzitu a počet rýmů na minutu. I on se (jak je dnes módní) nechal inspirovat a podpořit klasickými nástroji (singl Gimme Some More), většinu materiálu však tvoří hybné soulové rytmy, na nichž je ale patrný současný vliv stylu drum’n’bass a jsou tudíž samy o sobě zajímavé. Pochopitelně je BR podpořen svým klanem Flipmode Squad, který se předvádí v plném počtu v tracku Against All Odds a který se připravuje na převzetí světové nadvlády (v r. 2000). Vznikající ukázku divokého a zlého gangsta poskytuje duet Busta + Mystical a titulní věc vás svou katastrofickou náladou skutečně přiměje k zamyšlení nad budoucností.

Výjimečnost BR dokazuje i přítomnost výjimečných hostů. Janet Jackson si zapívala r’n’b duet What’s it gonna be? a Ozzy Osborne (!!) s novým textem přidal legendární sabbatovský hymnus Ironman, tady s názvem This Means War. Osobně si myslím, že toto album je oproti minulému o něco lepší a kompaktnější (zejména díky minimálnímu množství vulgárních i jiných scének), připojím však hodnocení kamaráda. Cituji: “… pár inovací, ale trochu odvar z minulého alba, hodnotil bych to tak středně…”

Srovnej si: předchozí desky, Wu–Tang Clan

★★★★☆☆

Tomáš Kedzior

Komentáře nejsou povoleny.