last.fm

Avatar?

ta-ta-mi | ta-ta-mi film  |   |  23-06-10

Možná Cameron udělal jednu jedinou, ale základní chybu. Ta se pak průběžně nasčítala a díky ní je z Avatara „jen pohádka“ pro dospělé s dech beroucími efekty.

Jemná disharmonie je i v tom, že použil naši současnou nejdokonalejší technologii k vytvoření karikatury (ve smyslu zjednodušení) holistického světa, v němž je vše propojeno a řízeno vyšší Moudrostí, která udržuje rovnováhu a přesahuje jednotlivé buňky–bytosti tohoto monumentálního organismu. Přesto nebo právě proto je každá bytost schopna s touto všeprostupující Moudrostí komunikovat.

Nebylo by nic špatného ani na tom, že si vypůjčil sice opět zjednodušený, ale reálný příběh amerických Indiánů a dosadil do něj poznatky z posledních výzkumů o schopnosti různých kultur, žijících dosud v sepětí s přírodou, komunikovat se zvířaty a rostlinami a získávat od nich poznání a radu na skutečně buněčné úrovni, totiž o schopnosti komunikovat a napojit se přímo na informace DNA. (Jako doporučenou literaturu pro první obeznámení s touto oblastí doporučuji například knihu Jeremy Narbyho — Kosmický had.)

Potíž Avatara je v tom, že příběh, ani myšlenka totiž nepřináší nic nového, ani originální pohled na to již známé. Kvůli tomu se není potřeba přesouvat na jinou planetu, stačí zůstat pěkně doma na Zemi. Avatar je na dvě hodiny zhuštěnou verzí historie a současnosti našeho světa a planety, kde se necháváme opájet naší schopností rozumně uvažovat a vědu jsme, místo původního poslání pozorovat a poznávat, zaprodali bezprecedentnímu zneužívání Toho, od čeho se měla učit. Z tohoto příběhu neměla být pohádka, u níž zábavychtivé publikum žasne nad dokonalostí našich technologií vytvořit NĚCO TAKOVÉHO! Zbytek se pak povýšeně ušklíbá nad ekologickou agitkou. Jenže ono to tak skutečně je. To není pohádka. Tohle JE naše REALITA. Otázkou zůstává, zda všechny ty peníze do Avatara vložené nemohly zachránit třeba kus skutečného deštného pralesa? Asi by to Cameronovi a investorům po shlédnutí kvartálních výsledků mnoho slávy a uspokojení nepřineslo.

rixard

Komentáře nejsou povoleny.