last.fm

AUTECHRE — Oversteps

Warp, 2010
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  09-06-10

Každé jejich další album vzbudí vždy zaslouženou pozornost. Nejsou ale Autechre spíš typická „devadesátková“ kapela? O tom, že v 90.letech bylo hnutí elektronické/idm hudby, jakou dělal např.Aphex Twin, na vrcholu, nemůže být sporu. Je tomu ale tak i v současnosti?

Pořád nemůžu přijít na to, jak to tihle hoši dělají, ale faktem je, že Booth s Brownem produkují provokativní „mašinkovou“ hudbu zhruba každé dva roky. 22. a 23.března vyšla jejich jubilejní, desátá deska s názvem Oversteps. Od ‘98, kdy vyšlo album LP5, po Untilted z roku 2005 dosáhl jejich výlet do (plodné/generative) a strojové muziky vrcholu v roce 2001 s albem Confield. Desky jsou postavené na přerývaných beatech a temných syntezátorech, poslední album Quaristice z roku 2008 bylo oproti předchozím mnohem minimalističtěji pojaté.

A jak je to tedy s Oversteps? Najdeme na ní tracky s ambientními techno melodiemi, které jsme od Autechre neslyšeli od roku 1995, kdy vydali Tri Repetae. Oversteps je velmi suverénní album, je z něj cítit práce na každém detailu. Lehce ujetý mozek, jakým se pyšním i já, samozřejmě patřičně ocení i fantastický booklet, který bývá u Autechre standard.

Johnny Glitterfist a Adéla Gálová

Komentáře nejsou povoleny.