last.fm

APOCALYPTICA – Cult

Mercury/Universal
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  09-09-01

APOCALYPTICA – Cult

Po finském skokanovi na lyžích Matti Nykänenovi do mozků české populace dostalo violoncellové „metalové“ helsinské seskupení Apokalyptica. Světová kariéra tohoto seskupení započala v roce 1996, kdy Apokalyptica představila transkripce skladeb skupiny Metallica. Nevím proč, ale Čechům se Apokalyptika líbí. Nedávný koncert v Praze byl nejen beznadějně vyprodán, ale musel být pro enormní zájem zorganizován ještě koncert další.

Svým způsobem se mi zdá Apokalyptica ještě „tvrdší“ než Metallica. Používá vlastně podobné prostředky. Podklady, typické kytarové rify hrají violoncella přes snímače a „krabičky s bustry“. Chybějící vokál nahrazuje jemný „hlas“ zvukově nezkresleného violoncella. Ta polarita, ten poměr vytváří asi to zvláštní napětí, které činí z Apokalyptiky něco výjimečného. Pětadvacetiletý Eicca Toppinen, tvůrce hudby CD Cult navázal dosti úzce na linii svého vzoru, až se někdy zdá, že jde o další transkripce dosud nenapsaných skladeb Metalliky.
Proč je o ty čtyři violoncellisty takový zájem? Kdo by řekl před pár roky, že violoncello je nástroj, se kterým se dají oslovit masy lidí. Firmy se brání vydávání instrumentálních nosičů. Žádný teenager nebude poslouchat něco „instrumentálního“, protože to má spojené s jazzem nebo klasikou.

Bojím se ale trochu, že to je dočasný boom. Zdá se mi, že jedinečnost Apokalyptiky tkví především v novém zvuku, protože autorsky se tu nedá nalézt příliš novot. A pouhý zvuk, jakkoli originální, se časem oposlouchá. Uvidíme.

Srovnej: Metallica, Tarafuki

★★★★☆☆

Zdeněk Král

Komentáře nejsou povoleny.