last.fm

ANOKH – Soundz Of The Asian Underground

různí vydavatelé
ta-ta-mi | ta-ta-mi hudba  |   |  22-08-97

FUSE 3 – Global Chaos (Beggars Banquet/Mute)
EASTERN UPRISING – Dance Music From The Asian Underground (Sony)
ANOKH – Soundz Of The Asian Underground (Island/Polygram)

O tom, že asijská taneční hudba se co nevidět vynoří, už se delší dobu mluví. Je známým faktem, že v Británii existuje obrovská undergroundová asijská taneční scéna a silné asijské hnutí je i v Německu. Konečně se začaly objevovat výborné kompilace s výběrem toho, o co člověk přijde tím, že chodí do nesprávných klubů. Tyto nedávné kompilace jsou dobrým vhledem do taneční hudby, jak ji umí dělat lidé jiných kultur. Je obecně známo, že mnoho asijských zpěvů a modliteb má duchovní účinky, ale když se spojí s moderní hudbou, dostanete něco skutečně emotivního a dojímavého. Jeden se až diví, kde že je vlastně Ofra Haza a jestli se jí podaří comeback? Některá jména okamžitě rozeznáte, jako Transglobal Underground, Black Star Liner, Asian Dub Foundation a Fun Da Mental. S ostatními se ale budete muset teprve seznámit.

EASTERN UPRISING

Každá ze tří různých kompilací se snaží přiklonit se k jinému stylu. EASTERN UPRISING je plná přímočařejší taneční hudby a tím pádem posluchači nejpříjemnější. Ze všech tří má nejlepší obal. Těžké basy, dovádivé rytmy a věci, co vás rozhýbou. FUSE 3 je skvělá kompilace s nejlepším průřezem z toho, co je po ruce. Je trochu těžší a vybrané kousky mají širší styl, nejsou omezeny jen na dancefloor. ANOKH je rychlejší, v asijském tanečním stylu jungle a drum and bass.

ANOKH – Soundz Of The Asian Underground

Přestože se jedná o taneční hudbu, je tu spousta hudebních i vokálních stylů. Takže jde o zajímavý i zábavný poslech. Lidi by si měli všimnout, jak se taky dá využít vlastní kultura k tomu, aby posunula hranice hudby do nových směrů. Některé skladby jsou zhudebněné žalmy, některé nádherné ambientní ukolébavky a u některých by člověk ani nepoznal, že jsou cizí, dokud se neozvou vokály nebo typické zvuky asijské hudby.

FUSE 3 Global Chaos
Tyhle kompilace se objevily za pět minut dvanáct. Už je načase, aby i ostatní kultury měly své slovo v tom, co chtějí slyšet, a dokázaly, co umí. Alba jsou důkazem, že taneční hudba může mít hloubku a ducha. K tomu, aby se vám líbila, nepotřebujete Extázi ani jinou chemii, protože spousta písniček je sama o sobě povznášející. Dá se říct, že to je skutečně hudba mysli, těla i ducha. Je pro ty, kteří od hudby chtějí víc. Zájemci o široký záběr by měli zkusit FUSE 3. Těm, co se moc neodváží, doporučuji EASTERN UPRISING. A ti, co jsou pro něco rychlejšího, housovějšího, ať sáhnou po albu ANOKH. Jedna věc je jistá – jakmile si koupíte kteroukoli z těchto tří kompilací, začnete shánět další hudbu od umělců, kteří se na nich objevili. Buďte připraveni na vyhledávání dalších asijských pokladů.

Tim Murrah

Komentáře nejsou povoleny.