last.fm

Muž a žena se setkají ve Zbrojovce

performance i romance  |   |  03-06-10

V brněnské továrně Zbrojovka proběhne v červnu 2010 mimořádný divadelní a kulturní projekt. Společnost „Zbrojovkapůl“, navazující na bezmála patnáct let trvající činnost profesionálního brněnského „Divadla v 7 a půl“, tam v sedmi večerech uvede svou nejnovější inscenaci „Muž a žena“. Premiéra je naplánována na 13. června. Reprízy proběhnou ve dnech 15. 18. 19. 20. 21. a 23. června 2010.
V hlavních rolích se objeví Dana Růžičková a Michal Isteník, člen souboru Městského divadla Brno. O živou hudbu se postará Jana Kalvodová, která bude děj doprovázet na akordeon a na scéně se objeví i sám režisér. Původní scénář k inscenaci napsala dramaturgyně Simona Petrů.

Součástí každého večera bude kompletní program zahrnující občerstvení, výstavu „Mladá košická fotografie“ kurátorky Diany Dobrescu, výstavu umělecké skupiny „Cuprum“, multimediální instalace studentů AVU a FaVU a výstavu komiksů Fagi. Závěru večera se ujme kapela Panenka vyzutá – Harnach.

Film „Muž a žena“ je řazen k jednomu z nejsilnějších snímků světové kinematografie a jako svůj opus magnum jej v roce 1966 natočil francouzský režisér Claude Lelouch. Hlavní role ztvárnili Jean – Louis Trintignant a Anouk Aimée. Tématem filmu je osudové setkání dvou osamělých a zraněných lidí, kteří jsou k sobě neodolatelně přitahováni, ale nepřekonaná bolest nad ztrátou partnera jim nedovolí jejich vztah naplnit. Hlavní protagonisté dostali ve filmu prostor k naprosté improvizaci. Dialogy nikdy předem neznali, dáno bylo pouze téma a příběh ožíval až před kamerou.

Režisér Matěj T. Růžička se inspiroval nejen atmosférou kultovního snímku, ale i Lelouchovými režijními postupy, které se rozhodl přenést do struktury divadla. Hercům dopřává verbální i fyzickou volnost, nesvazuje je pevnou strukturou a skrze jejich osobnosti a životní zkušenosti vzniká tvar inscenace. Neméně důležitým tématem je role a postavení umělce v současném světě. Tvůrce je omezován nejen uměleckou formou, ale i finančními problémy a existenčními starostmi, které dusí kulturu jako takovou.

Projekt „Muž a žena“ proběhne po všech sedm večerů v budově č. 7 brněnské Zbrojovky v Lazaretní ulici. Celá budova bude divákům volně přístupná, inscenace proběhne v tovární hale. V protikladu s industriálním prostorem bude fungovat scéna v podobě čistě bílé plochy umístěné ve středu, které bude dominovat realistická maketa vozu Ford mustang 1966.
Výjimečné je nejen umístění křehkého milostného příběhu do industriálních prostor, volná forma scénáře, přítomnost náhody i ucelenost programu, ale i způsob financování. Prostory Zbrojovky jsou soukromým majetkem poskytnutým divadlu ke svobodnému užívání a projekt je financován mecenášem z privátních zdrojů.

Po vzoru Factory Andy Warhola nebo pražské Meet Factory a La Fabriky chce společnost „Zbrojovkapůl“ ve Zbrojovce vytvořit otevřené místo ke svobodnému setkávání, tvorbě a prezentaci nezávislého živého umění v městě Brně i na celé Moravě.
www.zbrojovkapul.cz

Muž a žena
V areálu Zbrojovky Brno, Lazaretní ulice, budova číslo 7
Začátky vždy v 19.30
Hrají: Dana Růžičková, Michal Isteník, M.T. Růžička, Jana Kalvodová, Ford mustang 1966
Scénář: Simona Petrů
Režie: M.T. Růžička
Scéna: Alžběta Hanzlová
Kostýmy: Babka
Hudba: Lubomír Malinovský a Jana Kalvodová
Světla: Bob Racek
Produkce: Tomáš Kadlec
Producenti: J+T, Šoupal et l´Mystérieux

Premiéra: 13. 6. 2010
Reprízy: 15., 18., 19., 20., 21. a 23. 6. 2010


Komentáře nejsou povoleny.