last.fm

„Moja duša došla do ritě. Koncert pro Lenku Zogatovou“ – premiéra dokumentu o naší Zogatce. Brno – FLÉDA 4.12.2016, ZDARMA.

performance i romance  |   |  02-12-16

v neděli 4. prosince 2016 od 20 hodin se na Flédě bude vzpomínat na Lenku Zogatovou. Tímto srdečně zveme Lenčiny přátele a celou kulturní veřejnost.

S laskavým svolením ředitele brněnské ČT Jana Součka zahájíme večer premiérou dokumentárního filmu z produkce České televize „Moja duša došla do ritě. Koncert pro Lenku Zogatovou“ natočeného v režii Bohdana Bláhovce a Robina Kvapila. Svěží filmová mozaika vychází z dokumentárních záznamů pořízených 31. října 2015 na akci „All Tomorrow´s Parties“. Tehdy se do klubu Fléda sjeli muzikanti a divadelníci, kteří k Lence Zogatové měli a mají silný vztah. Tak vznikal filmový obraz celoživotní punkerky a fenomenální promotérky tuzemské alternativní scény poskládaný ze vzpomínek, historek, střípků paměti a situací na symbolickém pozadí vaření polévky. Film bez patosu přibližuje, jak mimořádnou a mnohovrstevnatou osobností Zogatka byla. V dokumentu ji zpřítomňují kapely Ještě jsme se nedohodli, Bez ladu a skladu, Ty syčáci, Čokovoko, Midi Lidi, Urband, Dunajská vlna a celá řada dalších.
Je pro nás ctí, že se premiéra dokumentu uskuteční právě na Flédě, kde Lenka působila nezapomenutelných šest let.
Na filmovou projekci naváže přátelská afterparty. Jména těch, kteří budou stát za DJ pultem, si necháváme jako překvapení. Vstupné zdarma.

Lenka Zogatová (8. 6. 1956 – 1. 12. 2014)
Do kontaktu s ní přišel každý, kdo se v Brně osmdesátých let pokoušel o jakoukoli nezávislou kulturu. Brněnská alternativní scéna je dodnes silně definována jejím úsilím. Stála za nesčetnými kulturními aktivitami a pomohla na svět celé plejádě originálních (nejen) hudebních uskupení. Kombinace ráznosti, upřímnosti, nebojácnosti a diplomatických schopností z ní učinily nejvýraznější kulturní manažerku české historie. V době normalizace vybudovala z kulturního domu Musilka centrum nezávislé hudby. Nebojácně zvala nepohodlné kapely, které měly zákaz vystupování a každý jejich koncert hrozil konfliktem s úřady a policejními represemi. Do Brna se sjížděli lidé z celé republiky.
Podílela se na vzniku Rockfestu, přehlídky, díky níž se k veřejným vystoupením a prvním oficiálním nahrávkám dostaly kapely značného stylového rozptylu. Dodnes se zdá neuvěřitelné, že se jí v Brně 80. let podařilo zorganizovat koncerty Swans a Nico. Založila českou variantu poetry slam Slam poetry. Neohroženě a kreativně vedla České centrum v Bratislavě, kde vytvářela program už za období mečiarismu. „Proměnila ho v místo svobody a odporu.“ (Pavel Klusák, viz níže).
Působila i jako neherečka. V 80. letech si zahrála v legendární několikahodinové fresce Ananas J. A. Pitínského. Objevila se ve filmech Protektor, Polski film, Alois Nebel a Rozkoš. S Markem Danielem a Marií Ludvíkovou působila v souboru pro absurditu a „extrémní folklór“ Loutkové divadlo Československo. Odtud pochází i text píseň, který dal název filmu i vzpomínovému večeru: „Moja duša došla do ritě/ tak si ma tam ludia najdite / Poskládajte si ma z hovienok, / z krásných snov a pekných spomienok.“


Komentáře nejsou povoleny.