last.fm

Unikátní psychonauti z Austrálie – MY DISCO, poprvé v Brně! Nezapomenutelný tříkapelový večírek kde se taky bude křít nové album VEENA pořádají přátelé z AVA kolektiv a časopis Full Moon. Čtvrtek 9/6/2016 | 20:00 | Kabinet Múz

Nezařazené  |   |  03-06-16

FULL MOON FORUM ve spolupráci s AVA zve na křest nového alba táborských VEENA (členové Kalle, Nod Nod a Please The Trees), které nese název „Help It To Die“. Jako speciální host vystoupí v brněnské koncertní premiéře australská trojice MY DISCO (Temporary Residence) a večer doplní místní METRONOME BLUES vedení novozélandským rodákem Rhyse Braddockem známým z Gerdy Blank.

FCB event: https://www.facebook.com/events/268982050110849

http://www.fullmoonzine.cz
http://avavava.cz
http://kabinetmuz.cz

VEENA (CZ)
http://veena.bandcamp.com/album/help-it-to-die

Dávno před Kalle či Nod Nod byla Veena. Kapela, která vyrostla z osobité a plodné táborské scény, ke které se dodnes ráda a často hlásí. V roce 2008 vydali čtyřpísňové EP Behind Sonic Glances (které je dodnes dostupné k bezplatnému stažení) a přestože poté ještě složili množství dalších skladeb, zdálo se, že ty nikdy nespatří světlo světa. Poslední koncert odehráli v roce 2009 právě v Táboře a rozprchli se do jiných kapel – vedle výše jmenovaných také do řad letošních držitelů ceny Apollo Please the Trees. Loni se ale znovu sešli v rodném městě a zjistili nejen to, že chemie mezi členy kapely stále funguje, a tedy mohou koncertovat, ale též, že by rádi nahráli hudbu, která by jinak zůstala zapomenuta. Což by byla škoda nejen pro kapelu, ale zejména fanoušky, kteří na Veenu dodnes nezapomněli.

Jejich návrat vznikl z nejprostších pohnutek: z radosti ze spontánního opětovného setkání a společného hraní. Ze dvou zimních koncertů pak vzešlo nahrávání desky, kterým se sice prolínají těžká témata, jako celek ovšem album není depresivní – podobně jako v jeho názvu i na přebalu je důležitým slovem lehkost, případně nadsázka. V květnu letošního roku tak vyjde album Help It to Die, kterým prostupuje jak emocionalita vrozená hlasu Veroniky Buriánkové, tak postpunková razance, jakou si protagonisté do svých následujících kapel tolik neodnesli.

Veena hraje v sestavě Veronika (dále Nod Nod a Kalle), Sváča (Please the Trees), David (Nod Nod a Kalle) a Koky (ex-Ladies Swim).

MY DISCO (Temporary Residence, AU)
https://soundcloud.com/mydisco
http://temporaryresidence.com/artists/mydisco

Prostor jako nástroj. Tak by se dal vystihnout unikátní a intenzivní minimalistický zvuk Australanů My Disco, které lze považovat za jednu z nejpozoruhodnějších kytarových kapel současnosti. Prostor najdeme mezi tóny každého nástroje, dostává jej každá skladba i každá nahrávka. Příprava novinky Severe trvala pět let. My Disco ji nyní v rámci svého evropského tour přijedou představit do Brna, kde vystoupí vůbec poprvé.

Jak napovídá název novinky, My Disco dohnali svůj hypnotický, post-punkový minimalismus dál než kdy dřív. Žánrového gurua Steva Albiniho za mixem nové nahrávky vystřídal filmový skladatel a producent Cornel Wilczek, což se podepsalo na atmosféře a prostorovosti zvuku. Každý motiv zde má dost času na nádech, zvuk však zhutněl, je ostřejší a místy způsobuje tíseň, kterou lze přirovnat ke klaustrofobii kosmonauta vznášejícího se ve vakuu a v nekonečné černočerné tmě. I přes to, že jsou skladby My Disco postaveny na koncentrované repetici, žádný moment se tady neopakuje dvakrát. Zdánlivá výrazová asketičnost či strohost Australanům umožňuje posluchače ponořit do hlubokého transu, utopeného v pulsující repetici a groovy motorice, díky níž nabývá hudba My Disco rozměrů taneční body-music či kraut rocku. Brno se může těšit na jeden z nejintenzivnějších koncertních zážitků tohoto roku.

METRONOME BLUES (CZ/NZ)
https://metronomeblues.bandcamp.com/releases

Rhys Braddock není živ jen kapelou Gerda Blank anebo aktivitami ve svém studiu (kde vznikl i debut Veeny), aktuálně hraje též v Metronome Blues. Tohle trio čerstvě zpracovává Braddockovy staré hudební náčrtky, on sám hovoří o „obalení starých kostí novým svalstvem“. Dřívější popové motivy potemněly a písně ovládly nečekané stíny post-punku nebo shoegazu. Za několik měsíců kapela vydá pod hlavičkou Full Moonu nové album.

Čtvrtek 9/6/2016 | 20:00 | Kabinet Múz
Vstup s aktuálním číslem Full Moon magazínu zdarma, případně bude na místě možné si ho za 79,- Kč zakoupit.


Komentáře nejsou povoleny.