last.fm

SWANS (USA) + support Little Annie (USA) / 14.3.2017 / 20:00, Fléda Brno

Nezařazené  |   |  01-03-17


Swans jsou úkaz, rock z druhého konce vesmíru – hrubozrný očistný noise v texturách Normana Westberga nad kterým se vznáší kazatelský hlas principála Michaela Giry na pozadí hromovládných bicích Roliho Mosimanna . Takhle nějak to máme zadřené pod kůží, ale přesto se Swans s buldočím zaujetím každým albem posouvali dál k novým zvukovým krajinám s naprosto nezaměnitelným rukopisem a existenciálními texty servírované tím nejdrásavějším a nejintenzivnšjším způsobem. Těžko hudbu Swans k něčemu připodobnit, protože hudební vývoj nikdy nesledovali, ale utvářeli a intenzitou prožitku se snad blíží snad jen extatickým šamanským obřadům a tohle platilo , ať bylo aktuální složení kapely jakékoliv.
Platilo to i tehdy, když se obrátili s fenomenálním albem Children of God, k mnohem košatější, méně hrubozrné, až temně gotické atmosféře se stále výrazněji se prosazující divoženkou Jarboe. Ta mezitím od dob Holy Money pevně srostla s Girou v interpretační dvouhlavé monstrum, což se potom ještě odrazilo na několika společných autorských albech mimo značku Swans. Přelomovou desku Children Of God jsme mohli dokonce slyšet živě v roce 1988 na legendárním koncertě v Brně na Šelepce, za což vděčíme odvaze a organizačním schopnostem Lenky Zogatové. (Z koncertu mimochodem existuje nahrávka, kterou vydal všeuměl a rentiér Luboš Vlach na svém HC labelu ŠOT Records a celkem nedávno znovu v remasterované podobě jako příloha kulturního magazínu DNO) .
Když se koncem 90. let, kdy jejich hvězda nepřetržitě stoupala a okruh fanoušků rostl, Labutě nečekaně oznámili konce a rozloučili se koncertním Swans Are Death. Vypadalo to, že to na definitivní konec ., autorská i partnerská dvojice Gira/Jarboe se rozpadla a málokdo si uměl představit, že by zůstalo víc jen nostalgie a vědomí neopakovatelnosti.
Ale pak přišel rok 2010 a neuvěřitelně intenzivní návrat rovnou na vrchol s neuvěřitelnou smršťí několika, často multi alb, živáků doplněných o surové verze připravovaných písní. Swans snad ještě násobí všechno co na své předchozí sonické cestě stihli prozkoumat, a samozřejmě se spoustou podpůrných koncertů, který byl každý jiný i v rámci jediného tour se stejným repertoárem.
Když se Gira do něčeho pustí, jde až nadoraz a podřídí svému zájmu všechno a všechny. Autor těchto řádku zažil koncem roku 2012 zvukově extrémně intenzivní koncert ve Vídni, kde se některé songy měnily v dvacetiminutová mučivě orgastická oratoria na hranici kolapsu a jen o pár měsíců později, shodou okolností také 14. března na Flédě v Brně, předvedli se stejným repertoárem, v rámci kategorie Swans , velmi pohodový a velmi vydařený koncert, po jehož konci se Michael Gira s kovbojským kloboukem na hlavě procházel dlouho mezi fanoušky, usmíval se na všechny strany, ochotně se s každým fotil a podepisoval co se dalo. Do té doby věc nevídaná. Ptal jsem se ho jestli si vzpomíná, že před lety hráli pouhých pár set metrů nedaleko. Prohlásil: „ofcourse selepka“ a zavzpomínal, že to vystoupení pro něho vždycky hodně znamenalo.
Rok se sešel s rokem a je to tady zase. Po velmi slibném a v něčem možná naznačujícím albu
The Glowing Man Gira prohlásil, že mise nynějších Swans je završena, jen s mlhavými náznaky, že se bude věnovat další tvůrčí práci, ať už v (jiné) podobě Swans nebo nějak jinak.
V Girově případě to může znamenat opravdu cokoliv. Každopádně v rámci vloni započatého rozlučkového turné, se po čtyřech letech a na den přesně, tedy 14. března odehraje poslední koncert Swans na brněnské Flédě.

Vstupné:
600 Kč v předprodeji/ 650 Kč na místě

Předprodej:
SMSTICKET.cz
GOOUT.cz česká verze
GOOUT.cz english version
TICKETPORTAL.cz
Café Eleven, Dominikánská 11, Brno
Indies, Poštovská 2, Brno

FACEBOOK EVENT:
https://www.facebook.com/events/273742779693062/


Komentáře nejsou povoleny.