last.fm

Russolova cena potřetí v Praze, obdržet ji můžete být třeba Vy!

Nezařazené  |   |  04-07-19

Od svého vzniku v roce 1979 zkoumá Russolova cena nová zvuková teritoria, jejichž brány svým mezioborovým zkoumáním otevřel skladatel, malíř a metafyzik Luigi Russolo (1885-1947). Pozdější klíčový aktér hudebního obrození 20. století se v roce 1913 proslavil manifestem Umění hluku, v němž rozvíjí myšlenku, že všechny zvuky, zejména ty z průmyslových hájemství, mají pevné místo v hudebním všehomíru. Svou teorii Russolo prakticky ilustroval vývojem mnoha zvukových zařízení, jako byly slavné hlučníky intonarumori, Russolofon a rané syntetizéry, i kompozičním předznamenáním hlukové, elektronické a konkrétní hudby.

Od prvopočátku Russolo usiloval o dosažení vyšších stavů vědomí prostřednictvím obrazů i zvuků. Ve stejném duchu již podvaatřicáté otvírá Prix Russolo svou skladatelskou soutěž akusmatické a elektronické hudby. Cíl je smělý: zhmotnění ducha, zduchovnění hmoty.

Vybraná díla budou mezi říjnem 2019 a březnem 2020 prezentována v patnácti městech tří kontinentů, o vítězi ročníku spolurozhodne i hlasování publika těchto poslechových večerů. Třetí pražské posluchačské hlasování se uskuteční v úterý 3. prosince opět v Hudební 3, prostoru pro koncerty a jiná setkávání mezi Kampou a Petřínem. Vítězem ročníku 2017 byl český tvůrce Jan Kruml, v kruzích noise music známý i coby Instinct Primal.

Chcete-li do soutěže přihlásit vlastní dílo, musíte to stihnout do konce července. Soutěž nevyžaduje vstupní poplatek a nemá věkovou hranici, všechny ostatní potřebné informace naleznete na https://prixrussolo.blogspot.com/2019/04/blog-post.html.


Komentáře nejsou povoleny.