last.fm

Little Annie (USA) open for SWANS(USA) / 14.3.2017 / 20:00, Fléda Brno

Nezařazené  |   |  05-03-17

Ann Robie Bandes O’Connor Little Annie aka Annie Bandez aka Annie Anxiety je zpěvačka. Vlastně není jen zpěvačka, pouhé jedno slovo nemůže popsat čím vším byla cestě od urputného boje se záchvaty úzkosti v mládí k dobrodružce, zpěvačce/textařce/básnířce/autodidaktické malířce/multimediální umělkyni až ke kouřovému kontraaltu moderní kabaretní královny s katalogem, jehož obsah se vzpírá kategorizacím, omezením a někdy i zákonům. Malá velká Annie.

Annie vyrostla na předměstí New Yorku, Yonkers na hudbě Franka Sinatra, Supremes a West Side Story. V 16ti se vrhla po hlavě do centra hudební scény v New Yorku, žila v hotelu Chelsea (jak jinak), byla u otevíračky legendárního Studia 54 i neméně legendárního vystoupení Suicide v klubu CBGB.
V roce 1980, Frank Zappa viděl vystoupení Annie s její první partou The Asexuals a nadšeně o tom zablouznil v časopise Písničkář:
„Když jdu v New Yorku na místo jako je Maxovo Kansas City a vidím tam Annie and Asexuals, tak to se mi opravdu líbí. Nevím, jestli ta kapela někdy získá nahrávací smlouvu, to se nedá říct po té jediné hodině (bolestivého) poslechu, ale jejich show byla osobní a bezprostřední. Ta dívka měla na sobě jen zimní spodní prádlo a černý kožený kabát. V ruce svírala papírový sáček s lahví vodky a kolem ní se motalo pět kluků, kteří si zřejmě před chvílí někde koupili své nástroje. Ona křičela něco o Thorazinu a o tom, že je v ústavu pro duševně choré – a bylo to skutečné! „

Po náhodném setkání s kytaristou Crass, Steve Ignorantem, přijala Annie jeho pozvání do Anglie na dva týdny, ze kterých se nakonec stalo 13 let. A zatímco žila s Crass komunitou v Epping Forest, spatřil světlo světa její první singl pod jménem Annie AnxietyBarbed Wire Halo (1981), se kterým jí vypomohl Penny Rimbaud z Crass obsahuje dvě klaustrofobní páskové koláže protkané nervním vokálem Annie – Hallo Horror a Cyanide Tears.

Pak ale vstoupila na oběžnou dráhu UK dubu kde se osudově setkala s producentem Adrianem Sherwoodem: „Pořád jsem slýchala o tom šílencovi, co dělá ty 60ti hodinové nahrávací seance, sešla jsem se s ním a během půl hodiny, jsme byli domluveni na té naší“. Ze spolupráce vznikla tři pozoruhodná alba se směsí vybasovaného reggae groove, leftfield elektroniky a Anniiných textů vmíchaných do sonického post-punku. Také v tomto období získala od rastafariánů svojí přezdívku „Little Annie„.

V následujících letech kromě vydání několika singlů Little Annie nahrává i vystupuje se spoustou experimentálních hudebníků a projektů včetně Current 93, Coil, Nurse With Wound, Marca Almonda, Antony Hegartyho, Baby Dee, Wolfgang Press a dalších. Stephen Thrower, jeden z dřívějších členů Coil popisuje Aniinu účast na nahrávání jejich legendárního alba Love Secret Domain takto: „Little Annie pozvali do studia Sleazy (Peter Christopherson) a Geoff (Jon Balance), protože se odněkud znali z dřívějška. Annie přišla, požádala o láhev Tequily a během jejího vypití na první dobrou nazpívala Things Happen“. Zřejmě jedinkrát, kdy byl ženský hlas, hlavní a jedinou vokální linkou v některé skladbě Coil.

Koncem 90. let si vzala hudební pauzu a během pobytu v barevném Mexiku se rozhodla, že se naučí malovat. Nějaké pokusy s výtvarným uměním tu byly i dříve, ale nyní s vervou sobě vlastní malovala 16 hodin denně a vyzkoušela každou myslitelnou techniku, vyjma oleje což nakonec vedlo v roce 2002 až k její první samostané výstavě. A také konečně publikovala svoji první sbírku básní s názvem Hell Is A Place Where We Call Each Other Darling.
Před deseti lety se na vydařeném albu Songs From The Coal Mine Canary v produkci Anthony Heghartyho, který je dnes možná známější pod anagramem ANOHNI,v sestavě hudebníku objevil na klávesy Paul Wallfisch, hlavním úvazkem zpěvák kapely Botanica. Ten si zřejmě padl s Annie do noty, protože pak spolu natočili ještě dvě alba jako Little Annie & Paul Wallfisch a vypomohl jí i na tom nejaktuálnějším, poprvé kompletně zafinancovaný fanoušky v rámci Pledge kampaně, Trace (2015). V roce fenomenálního úspěchu se Songs From The Coal Mine Canary se Annie díky společným známým, dala dohromady i s italskou experimentální formací Larsen. Prý za nimi vpadla po nějakém koncertě do šatny, že s nimi prostě MUSÍ něco natočit. Dohodli se na společné nahrávce coveru Sinatrovy It Was A Very Good Year, ale střet živelné Annie s potenciálem Larsen nakonec odsunul Sinatru na nějakou dobu do pozadí a Annie se stala na několik let regulérní součástí kapely, nahrála s nimi alba La Fever Lit (2008) a Cool Cruel Mouth (2011), a odjela i několik turné. V rámci jednoho z nich dokonce navštívila 9.9. 2012 Brno jak jsme tehdy informovali tady:
Pamatuju, že tam tenkrát bylo víc novinářů než návštěvníků koncertu, což mi bylo trochu líto, protože Larsen s Annie odvedli naprosto strhující výkon.
Teď má Brno možnost si svojí reputaci napravit, protože když místo Thora Harrise v tourbusu Swans obsadil právě Paul Wallfisch, objevila se najednou možnost, že by Little Annie a Paul Wallfisch mohli otevírat koncerty Swans a tak se stalo. Takže Brno 14.3. v kulubu FLÉDA.


Komentáře nejsou povoleny.