last.fm

La Película – španělské filmy v Brně * 6. ročník

Nezařazené  |   |  04-02-11

kino Art / 21. – 27. 2. 2011

Přehlídka španělsky mluvené kinematografie La Película za dobu své existence v české i moravské metropoli zdomácněla. Stala se kulturní akcí, která na sklonku zimy alespoň na pár dní přináší atmosféru horkého a vášnivého Španělska. Našla si stálý okruh diváků a příznivců, který se i nadále rozrůstá přímo úměrně zvyšujícímu se zájmu o španělskou a iberoamerickou kulturu a jazyk.

Přehlídku pořádá pražské kino Světozor a brněnské kino Art spolu s Velvyslanectvím Španělska a Institutem Cervantes. Cílem jel představit veřejnosti úspěšné španělské filmy a prostřednictvím soudobé kinematografie tak přiblížit českému divákovi španělské prostředí a historii.

Stejně jako v předchozích přináší La Película ucelený pohled na nejaktuálnější španělský hraný a v menší míře i dokumentární film. Uvidíme horké novinky, divácky úspěšné i kritikou oceňované snímky i jedinečný tematický cyklus filmů s tématikou býčích zápasů a koridy, které tvoří ve španělské kinematografii svébytný filmový žánr. Dramaturgie neopomíjí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci.

Býčí filmy
Ke Španělsku neodmyslitelně patří býčí zápasy. Jsou považovány za součást národní kultury a zároveň vytváří neopakovatelný celospolečenský fenomén (ačkoliv Katalánci již tuto podívanou zákonem s platností od roku 2012 zakázali). Slavní toreadoři se nicméně stávali národními ikonami a jejich život byl mnohokrát námětem obrazů, knih i filmů (na příkladu uváděného snímku Okamžik pravdy Itala Francesca Rosiho vidíme, že nejen španělských tvůrců).

Žádná jiná kinematografie na světě nemá tak specifický filmový žánr spojený s býčími zápasy, jako je tomu ve Španělsku. Označení cine de toros, v překladu býčí film, se vztahuje na celou řadu snímků, které se svými náměty vážou ke koridě a které nalezneme již na počátku dvacátého století. Svět tauromachie (býčích zápasů) rychle prolnul s tím filmovým a výsledkem jsou desítky nejrůznějších příběhů, jež nejčastěji v intencích melodramatu a životopisného vyprávění pojednávají o slavných toreadorech.

Z této kolekce promítá kino Art 3 filmy:

Justino vrah v důchodu
Modrý býk
Okamžik-pravdy
Všechny filmy budou uvedeny v původním znění a opatřeny českými titulky.

Bližší informace na www.lapelicula.cz


Komentáře nejsou povoleny.