last.fm

Föllakzoid [CHL] & Lonker See [PL] ‎| 24.9. 2019 Kabinet Múz Brno

Nezařazené  |   |  07-09-19

Nestává se často aby nějaká nová a po pár albech pro svět taky velmi důležitá kapela dorazila dvakrát po sobě do Brna. Máme štěstí – divnoparta Föllakzoid
minulý měsíc vydala svoje zřejmě dosud nejlepší album nazvané lakonicky I. a vyrazila s ním na turné po Evropě i když jejich domovina je v daleké Chile.
Chile samotná je pak zřejmě příčinou rostoucí vlny zajímavých psychedelických kapel, které jsou Föllakzoid elitní jednotkou. Proč právě Chile? Obloha pouště Atacama nabízí nejlepší hvězdářské podmínky na světě a právě zde na náhorní plošině Llano de Chajnantor stojí obří observatoř ALMA, která je majákem, který nahlíží do minulosti našeho vesmíru.
Intergalaktický futurismus a dědictví původních indiánských obyvatel Chile jsou nejdůležitější činorodé esence na kterých Föllakzoid stojí. V jejich případě ještě novináři rádi odkazují ke krautrocku, především k Neu jako ispirativnímu zdroji.
Domingo García-Huidobro však uvádí duchovní spřízněnost s jinými jmény jako Popol Vuh a Ash Ra Tempel. Stojí za pozornost, že až na první eponymní album nesou názvy alb pouze číslovky, které ani nemají vzrůstající posloupnost. Názvy skladem slouží spíš jen jako jakási kotva nebo první vodítko pro jednotlivé kytarové kompozice. Na tom aktuálním albu, které produkoval německý techno DJ ATOM, nedávno přistěhovaný do Chile, nesou už i jednotlivé kompozice jen číselné označení. Naznačuje to jediné – vzrůstající zájem o dosažení stavu trance rituálem vyvolaných na hypnotických kytarových strukturách podobně jako kdysi stály první techno rituály na zvuku Rolandu 808. Skladby nabírají proměny v interakci s publikem, takže pokaždé mohou znít jinak a také se přirozeně vyvíjí. Stojí za to u toho být, protože k tak působivému šamanskému obřadu se člověk jen tak nedostane!

BANDCAMP
FB EVENT

VSTUPENKY


Komentáře nejsou povoleny.