last.fm

Donaufestival 2011 už za týden! Proti proudu Dunaje ke kořenům hudby

Nezařazené  |   |  23-04-11


Pokud je místo kde můžete potkávat hudebníky, které u nás třeba ještě nikdy nevystoupili a dost možná ani nevystoupí a častokrát dokonce v kontextech a fůzích jinde neslýchaných tak je to právě na Dunajském festivalu . Zažít třeba ve dvě hodiny ráno Jay Jay Johansona hrajícího pro 30 lidí stejně jako by stál před plným stadionem se nestává často, vlastně v Česku vůbec, protože je to jeden z nekonečné řady umělců, kteří u nás ještě nevystoupili nikdy. Další z důvodů proč do Kremsu tak rádi jezdíme. Taky dobře rozumějte těm 30 lidem, děje se toho vždycky tolik během těch dvou týdnů a na tolika místech naráz, že není jednoduché stíhat vše. Některé festivalové koncerty bývají i dost dlouho dopředu vyprodané. Nelze se tomu divit – Donau festival se v průběhu uplynulých ročníku stal naprosto velkolepou přehlídkou současného výtvarného umění, divadla, filmu a hudby.

Letošní ročník se koná od 28. dubna až do 7. května v rakouském městě Krems pod letošním heslem „ Nodes, shoots and roots.Název odkazuje k sítím ve kterých se pohybují různě zaměření umělci a přesto, že vzešlí z různých kořenů, dokaží se setkávat v uzlících vzájemně obohacující spolupráce.
Hned první víkend budeme mít možnost to zažít s projektem “THE SOUND AND THE FURY” Bena Frosta, jehož pozvání přijalo celkem deset umělců a performerů nebo s “NEW BLACK” , v němž umělci z Pobřeží Slonoviny a Evropy zkoumají kulturní rozdíly na poli divadelního i klubového umění.
Předivo druhého víkendu tvoří CARLA BOZULICH a její hosté a představení-instalace “KINDERTOTENLIEDER”, divadelní choreografky a režisérky GISÈLE VIENNE. Těšte se na představení s tanečníky panenkami i roboty. Hudební doprovod je eso samo o sobě – živě v podání Stephena O’Malleyho (Æthenor, Burning Witch, Fungal Hex, Ginnungagap, Gravetemple, Khanate, KTL, Lotus Eaters, Pentemple, Sarin, Sunn O))), Teeth Of Lions Rule The Divine, Thorr’s Hammer) a Petera Rehberga alias Pita se kterými jsme již měli tu čest při jejich vynikajícím pražském vystoupení v kostelu Sacre Coeur v roce 2009. Tam mně přinutili posunout hranic toho co lze zažít na „rockovém“ koncertu. Bolestivě intenzivní zážitek na samé hranici uvěřitelnosti a přežitelnosti měl tendenci zmačkat mozkové synapse do pouhé změťi drátů, jejichž jiskření je stejně jen záminkou k neodvratné explozi. Pokud jde o průvan tvořený desítkami membrán kompaktní lajny obrovských beden, kvůli kterému se vám bránice přilepila k páteři, tak věřte, to byl ten nejmenší problém.
Takže o matici – sítí – předivu už jsme si něco řekli a teď přichází na řadu uzlová místa příslušných pozic a významu. Tam hledejme Diplo, Owena Palleta (se speciálním setem jen pro tento den) Gojna Sufiho s kapelou, Jamese Blakea, Tim Heckera (ti své sety předvedou v místním kostele), Gold Panda, Hudson Mohawke, Nadja, Mount Kimbie nebo Death From Above 1979, kteří se po pěti letech dali znovu dohromady. Podle zpráv našich zvědů je jejich dance punková obluda hladovější než kdy dřív. A pak vynechejte to, zvlášť když víte, že to bude jejich jediný letošní set v kontinentální Evropě. V síti je i několik uzlů s nesmírně silným silovým polem v podobě Left Hand Path – jazz noisoví teroristi ZU se tu snoubí s apokalyptickou deklamací koptického ďábla Davida Tibeta (Current93),
zásadní je umístění Johna Calea s partou nebo Lydie Lunch, která s pořádně nabroušenou kapelou dá svojí celou! těžko překonatelnou desku z mladých let kdy ještě tvořili s Foetusem pár – „Queen of Siam“. Tohle je zrovna jedna z konstelací o které lze říct, že se jen těžko bude někdy opakovat, stejně jako naprosto unikátní (protože s klubovou atmosférou) vystoupení Laurie Anderson, která v setu Transistory Life dá nejzásadnější kusy svojí fantastické kariéry. Tohle zkrátka jinde nemůžete zažít.
Lístky (ještě snad) kupujte zde:

http://www.donaufestival.at/tickets/preise

1. týden (28.4-30.4)
Ben Frost´s network project „The Sound and the Fury“
Diplo
Gintersorfer/Klaßen „New Black“
Gonjasufi & Band
Hudson Mohawke
James Blake
John Cale & Band
Liturgy
Nadja
Owen Pallett
Wild Beasts
Wu Lyf (World Unite Lucifer Youth Foundation)

2. týden (5.-7.5.)
Carla Bozulich´s network project
Death From Above 1979
Factory Floor
Giséle Vienne „Kindertotenlieder“
Gold Panda
Kap Bambino
Ladytron
Laurie Anderson performing „Transitory Life“
Left Hand Path (Current93 & Zu)
Lydia Lunch & Band performing „Queen of Siam“
Mount Kimbie
The Books
The Irrepressibles


Komentáře nejsou povoleny.