last.fm

Cítit ten žár na VLASTNÍ kůži! SWANS v Brně, Fléda 14. 3. 2013 + host Jamie Stewart (Xiu-Xiu)

Nezařazené  |   |  11-03-13


Tak jo, je to tady. Když tady byli Swans poprvé v 1987, 1988? (a zároveň na dlouhá léta naposledy) rovnalo se to přistání marťanů na Svoboďáku. Přiřítila se jedna z hudebně i filosoficky nejextrémnějších kapel světa, v čele se sebezžíravým neúnavným zabijákem Michalem Girou a jeho partou vrahounů. V Brně se tenkrát objevili na naprostém vrcholu své tvůrčí kariéry, protože s čerstvým kongeniálním albem Children of God na playlistu. Koncert byl naplánován do kultovní štatlařský kalírny na Šelepce a bizárii večera bylo, že o zvuk se staral zvukař bluegrassových ( a tehdy už taky kultovních) Poutníků, dokonce z větší části na jejich aparát! Umíte si tohle představit? Tak to musíte mít teda sakra představivost, protože i když posloucháte kazetu z koncertu, kterou nahrál pro svůj ŠOT rec. náš kámoš Luboš Česnek Vlach tak si říkáte, že….. tosnadaninenimožný, že se tohle vůbec stalo. Stalo a bylo to prostě obrovský……… jakoby přistálo obrovský tryskový letadlo a zastínilo velikostí a hlukem všechno kolem. Přitom stačilo tak málo a nebylo to, protože Zogatce se do toho už moc nechtělo, zvukař Werner, který měl tenkrát snad jediný mandát a koule nato, aby zkusil kočírovat tu hlasitou obludu, nebyl k mání a legendy, které kapelu předcházely naznačovaly, že ten večer se může stát naprosto cokoliv.
Čas vším trhnul, Swans odešli, Gira zkoušel přenýst svůj žár zase trochu jinak, hlavně bez Jarboe a pak i bez kapely a pak s jinou, s Angels of Light, kdy říkal, že už nepotřebuje kravál aby mohl říct co chce. V roce 2010 Swans byli najednou zase zpátky a znovu zatraceně silní (sakra jak to dělají?). Pitvali jsme to ze všech stran a asi nám vyšlo, že Gira prostě moc dobře ví co chce a jak to chce a ty kteří jsou zrovna kolem něj to prostě donutí dělat. Vycedí z nich přesně tolik krve, kolik potřebuje, aby se ta mrcha dosyta nažrala a zanechala ty správný stopy v drážce. A pak přišlo (dvou) album Seer. V době kdy jsme byli nadšení jejich live deskou, na který je osekaný všechno zbytný maso a říkali si ´tohle už je fakt podstata Swans´ tak se objevilo to monstrum Seer. Vlastně stejně jako tenkrát s Children of God jsme si říkali, do boha co to jako je? Seer je Liturgie bolesti, v několika opulentních částech! A proč jí teda chcete sjíždět pořád dokola jako prvotřídní koks? Je to mučivý, bolestný a přitom od toho nechcete anemůžete utýct. Je to tak chytrý, asi geniální album, kterýmu se hned tak něco nevyrovná v žánru i mimo něj a Gira se tady víc než člověku podobá ďáblu, který se sadistickou rozkoší a chirurgickou přesností rozpaluje zase ten svůj niternej žár intenzity napalmovýho deště.
A prosím vás, tohle bez přehánění. Vloni jsme zažili ve Vídni na vlastní mozkový závity jak to vypadá když se Gira sekne na čtvrt hodiny v jediný sonický větě ústředního motivu songu a rozřízne vám tím hlavu na dvě půlky. Některý mladší ročníky to sice vydávaly za očistu hlukem, ale nás co už máme něco za sebou to fakt začalo bolet k hranici šílenství. Pak si člověk řekne, jasně uměním se musí člověk umět i protrpět, ale mám se nechat zabít? Asi jo. Od Giry klidně. Takže. Ve čtvrtek budou hrát Swans na Flédě, přesně o 870 metrů dál než tenkrát na Šelepce, zase budou mít na playlistu aktuálně nejlepší kus vlastní kariéry jako tenkrát. A Michael Gira bude znova stát vedle starýho parťáka Normana Westberga, budou se tvářit lakonicky, a přitom vás možná budou chtít zabít.
A právě proto tam budem.

Začátek:
14.03.2013 20:00
Město: Brno
Místo akce: Fléda
Vstupné: 450,- (předprodej) / 550,- (na místě)
host: Jamie Stewart (XIU XIU)
Web akce: http://www.scrapesound.org/


Komentáře nejsou povoleny.