last.fm

AVA presents: TSEMBLA (fi) + CORE OF THE COALMAN (us/cz) Brno, Skleněná Louka, 13.3. 2014

Nezařazené  |   |  11-03-14

Ve čtvrtek 13.3. v prostorech Skleněné louky vystoupí finská producentka TSEMBLA na svém tour s česko-americkým skladatelem a experimentátorem na poli elektroakustické hudby CORE OF THE COALMAN. Jde o další z projektů, kterými AVA představuje hudby imaginárních společenství. Večer tak navazuje na sérii podzimních koncertů uvádějících Tlaotlon, High Wolf a Orchestra of Spheres, nebo Bear Bones, Lay Low. Poslechovým aftersetem večer uzavře Euchrid Escrow, projekt Jonáše Kucharského, hudebníka a vedoucího hudební redakce Radia R.

TSEMBLA (FI / New Images, Vauva, Ikuisuus)
http://tsembla.com
https://soundcloud.com/tsembla
http://tsembla.bandcamp.com

Tsembla je projekt Marji Johansson, finsko-švédské hudebnice žijící ve finském Turku. Drobné akustické nástroje a objekty v kombinaci s elektronickými syntezátory a samply a terénními nahrávkami vytváří v jejích rukou tekutý a organický zvuk, který propojuje povědomý zvukový svět s imaginárním.
Pokroucené, mutující, až popově naléhavé melodie její hudby evokují švitoření ptáků nutí posluchače výt spolu s nimi. Pulsující rytmické struktury připomínají příboj vln a jemné zvonkohry jako by zachycovaly dech lesa prošuměného jemným větrem. Tsembla nachází inspiraci v původní hudbě And a Asie, ve zvuku či konceptuálním přístupu Johna Hassella, Antona Bruhina a Ruth Whiteové, dada hrátkách Raymonda Roussela nebo LAFMS a také v četbě historie, palentologie, mytologie a astronomie. Svou hudbou neustále lechtá naši představivost a posílá nás tak výpravu univerzem lesa, jehož život a zvuky jsou zároveň hudbou a mytologií smyšlených společenství v něm žijících.
O přístupu Tsembly hodně vypovídá její aktuální nahrávka Nouskaa henget pro New Images (v překladu „Duchové, povstaňte“, 2013), podobně jako její předchozí LP Fauna (2011) a sedmipalec Tuplafiesta (2009), které vydala na Ikuisuus a Vauva, předních finských labelech pro osvobozenou psychedelii .
Doporučený poslech:
https://soundcloud.com/tsembla/vuoren-huipulle-with-antti
http://tsembla.bandcamp.com/track/karvaiset-siivet
http://vimeo.com/80223054

CORE OF THE COALMAN (US/CZ)
http://multiplesystemsofevents.wordpress.com/
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/
http://soundcloud.com/core-of-the-coalman

Projekt amerického v Praze usazeného hudebníka, skladatele, performera a multimediálního umělce Jorgeho Boehringera už AVA v Brně jednou představila. Jorge studoval u Freda Fritha, Pauline Oliveiros a Alvina Currana. Podobně jako v případě Tsembly je i jeho hudba nekonečným projekčním plátnem pro posluchačovy fantazie. Viola či hlas se zde vrství ve spirálách smyček, které se překupují v opojné drony a hlukové plochy někde mezi řádem a chaosem. Fyzičností svého zvuku přitom umocňuje jeho synestetický vztah se sluchem, myslí a prostředím.
Aktuální nahrávka na Klangundkrach Plastová okna a dveře zachycuje elektronickou hudbu v kombinaci s terénními nahrávkami počasí a zvířat a je inspirována “časem stráveným pod vodou”.
Doporučený poslech:
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/track/inertia-i
http://coreofthecoalman.bandcamp.com/track/corona
http://vimeo.com/5995003

AVAfterpary:
Euchrid Escrow dj set

https://www.facebook.com/pages/Euchrid-Escrow/138692649640304

13/3/214, 20:00
Skleněná louka
Kounicova 23, Brno
Vstup: 120 czk
FB event: https://www.facebook.com/events/405965642871871
Last.fm event: http://www.last.fm/event/3826371+AVA+presents:+TSEMBLA+(FI,+New+Images),+CORE+OF+THE+COALMAN+(US-CZ)


Komentáře nejsou povoleny.