last.fm

AVA & HODINA MEZI PSEM A VLKEM present:
MOMBU (IT) + ICH BIN NINTENDO (NO) + KOUMA (FR) + DUNKELTHERAPIE (SK) + AYALA VALVA (CZ) 21/11/2013 @ Boro, Brno

Nezařazené  |   |  20-11-13

Společný podzimní skandinávský program AVA a Hodina mezi psem a vlkem spěje pomalu ke konci. Čtvrteční večer v brněnském klubu Boro však nebude zdaleka jenom o představování skandinávské hudby, Své trasy tady totiž protne pět různých projektů z Itálie, Norska, Francie, Slovenska a Česka na čtyřech různých tour. Těšit se můžeme na barevnou škálu hudby vycházející z volné improvizace, přecházející v riffovější, hlučnější a hlasitější polohy free jazzu.

MOMBU (IT, ex-Zu)
http://www.mombu.org
http://www.mombu.bandcamp.com

MOMBU je italské duo tvořené obří nádobou na dech Lucou T. Mai, jehož saxofonové riffování se stalo základním rukopisem dnes už celkem kultovních Zu, a obřím strojem rytmus Antoniem Zitarellim (známe z punkjazzových Neo). Zvuk MOMBU si ponechává free jazzovou těkavost a hardcorovou razanci Zu, ale ohlodán o volnou formu zní kovověji, monolitičtěji a velmi groovy. Rytmus je navíc poháněn tribální polyrytmikou inspirovanou černou Afrikou. Hlavní Meshuggah sahelu, Luca T. Mai už spolupracoval třeba s Mikem Pattonem, v takřka povinné kolaboraci se setkal s Matsem Gustafssonem, nahrál album s dalšími oblíbenci Psychofagist a mimo jiné působil v dalších kov a kór projektech Black Engine nebo Udus. Brno přijedou MOMBU zasypat těžkotonážním zvukem své nové nahrávky Niger.
Doporučeně:
http://mombu.bandcamp.com/track/adya-houn-to
http://mombu.bandcamp.com/track/667-a-step-ahead-of-the-devil
http://www.youtube.com/watch?v=LcZlKwbvgCE


ICH BIN NINTENDO (NO)
http://www.vafongool.no/#!ich-bin-nntendo/c1×9n
https://www.facebook.com/IchBinNintendo


Podzimní skandinávskou sérii, která se line velkou částí podzimu AVA, měli otevřít norští Monkey Plot. Dva jeho členové Christian Winther a Magnus Skavhaug Nergaard nyní přijíždějí s dalším projektem ICH BIN NINTENDO. Spontánnost improvizace zůstává, ale akustickou intimnost nahrazují kytarové hlukové poryvy. ICH BIN NINTENDO jsou volná noise punková kytarovka, po jejímž koncertě bude ticho zatraceně nahlas. O tom jsme se sami přesvědčili na několika jejich koncertech v Oslu, odkud míří do Brna spousta strun. A ty budou ve čtvrtek v Boru znít fakt nahlas.
Improvizační vzdělání členů tria je pumpováno silnou inspirací odkazu noise rocku v čele se Sonic Youth i nihilismem no-wave scény. ICH BIN NINTENDO jsou dalším projektem mladé improvizační scény Osla, jejíž úroda by nás měla hodně zajímat – příští rok k nám dorazí unikátní experimentální rokhový band Karokh, minulý týden byli kde jinde než v Boru k vidění Moe, nedávno se zde představil také experimentální popový projekt Antler. Své debutové EP s Matsem Gustafssonem vydali IBN loni na labelu Va Fangool a mixu chopil proslulý Lasse Marhaug. Brzo vyjde následovník.
Doporučeně:
http://www.youtube.com/watch?v=Kh_WAqDKw_I
https://soundcloud.com/christianwinthermusic/ich-bin-n-ntendo-start-first

KOUMA (FR)
http://www.grolektif.com/ecard-kouma
https://soundcloud.com/kouma-1
http://kouma.bandcamp.com/album/kouma

Další band postavený na free jazzové hravosti sevřené do hardcorovější riffové struktury, další band z Lyonu, kde se téhle hudbě daří (loni jsme odsud uváděli strhující noisejazzové duo LOUP nebo další projekty v tomto městě sídlícího Gaffer Records). S Mombu je pojí osvobozenost free jazzu svázaná do „matematického“ riffu, ale zvuk KOUMA je neposednější a má tendenci se více vrtět. Místy zde klidně problesknou Už jsme doma, ale taky vychytralá syrovost Sabot a samozřejmě taky zmíněných Zu.
Doporučeně:
https://soundcloud.com/kouma-1/brazilian-blowout
https://soundcloud.com/kouma-1/krach-1

DUNKELTHERAPIE (SK)
http://kraa.sk/dunkeltherapie/
http://dunkeltherapie.bandcamp.com

Dunkeltherapie je projekt tvořený páteřními hráči mladé slovenské experimentální a improvizační scény. Miro Tóth (vokál, sopr. saxofon, kompozice), Andrej Gál (čelo), Michal Matejka (el. kytara) a Milan Paľa (housle) jsou hudební stopaři, o kterých sice můžeme napsat, že přicházejí “s originální koncepcí hudby, v extrémně pomalých tempech, ve vyhrocených zvukových kombinacích a přitom s jasnou strukturou skladby,” ale mluvit o vodě by možná tekutost jejich projevu vystihovalo lépe. Projekt Miry Tótha (známe z Shibuya Motors, Frutti di Mare, Musica Falsa et Ficta) vyjíždí na své evropské tour s novou sestavou.
Doporučeně:
https://soundcloud.com/miro-t-th/suita-crux-01-andante-funerale
http://vimeo.com/50075401

AYALA VALVA (CZ)
https://soundcloud.com/ayala-valva

https://www.facebook.com/pages/Ayala-Valva/515980225113588První koncert Ayala Valva byl důvodem pro vznik promotérské skupiny Hodina mezi psem a vlkem. Nyní se tohle brněnské trio pro autistickou improvizaci s nástroji, elektronikou a nově také řadou objektů představí s rozšířeným zvukovým rejstříkem.
Doporučeně:
https://soundcloud.com/ayala-valva/lalala-vayla

21/11/2013 @ Boro, Brno
19:00
120czk
#AVA2013 #Skandivink
jazzcore / noise punk / free impro / experimental rock / math
rock
Facebook event.: https://www.facebook.com/events/1384901921748687
Last.fm event: http://bit.ly/ava-vlkem_131121_lastfm


Mixtape k podzimní programu AVA: http://ava.chernobyl.eu/booking/ava-presents-fall2013-in-brnohttps://facebook.com/avantyry
https://www.facebook.com/HodinaMeziPsemAVlkem
http://ava.chernobyl.eu/
http://www.mixcloud.com/AVAntyry

https://twitter.com/avavavantyry


Komentáře nejsou povoleny.