last.fm

AVA & EXITAB uvádí kosmické koncertní večery MINDwARP: PIOTR KUREK /pl/, RENE HELL /us/, CONTAINER /us/, LASER POODLE /nl/, LUTTO LENTO /pl/

 Zásadní tagy: Minimalistické maximy, okultismus, kryptozoologie, vesmíry krautrocku, technoise, absynthrave. Kdy a kde 27. – 28.4. 2013, Bratislava A4, nultý prostor pro stav beztíže!

Nezařazené  |   |  11-04-13


AVA & EXITAB uvádí koncertní večery experimentální elektroniky pro nekonečnou mysl. V rámci dvoudenní akce MINDwARP, která se uskuteční 27. a 28.4. v bratislavském “nultém prostoru” A4, se představí mezinárodní sestava vizionářů pohybujících se na poli progresivních hudebních trendů, ať už v rámci nových forem kosmische musik, krautu či minimalismu nebo zmutovaných rovných beatů technoisu. Většina z nich vydává na prestižních labelech (Type, Digitalis, I Just Live Here), nebo se stihla představit na důležitých festivalech odvážné hudby (Unsound, Mutek, Club Transmediale).

27. 4.

PIOTR KUREK (Live / Sangoplasmo / Digitalis / PL ) // LUTTO LENTO (Live & dj set / Sangoplasmo / PL) // EASTERNDAZE djs // AVA & EXITAB djs
28. 4.
RENE HELL (Live / Type / US) // CONTAINER (Live / Digitalis / I Just Live Here / US) // LASER POODLE (Live / NL) // AVA & EXITAB djs // JACQUES KUSTOD dj set

/SOBOTA 27.4./ 


O tom, že Polsko má štěstí na bohatou progresivní hudební scénu, svědčí mimo jiné také existence varšavského kazetového labelu Sangoplasmo. PIOTR KUREK patří nejen mezi nejvýraznější jména této značky, ale také mladé evropské hudební scény vůbec. Jeho alba Edena a Heat jsou éterickým a zároveň meditativním tripem do vod psychedelického minimalismu, mezi opojné tóny modulárních synťáků a vintage elektroniky, ale také found sounds. „Pokud jde o eklekticismus, Kurek je „all over the place,“ tvrdí prestižní hudební magazín Wire a rozhodně není daleko od pravdy. Kurkovy místy až filmové kompozice vynášejí na povrch obrazy a zvuky legendárního animovaného sci-fi Reného Lalouxa „La Planète sauvage“ z roku 1973.

http://www.piotrkurek.com
http://piotrkurek.bandcamp.com
https://soundcloud.com/piotr-kurek

Další postavou a zároveň hlavou labelu Sangoplasmo je LUTTO LENTO, svérázný hudebník, zvukový umělec a DJ. Jeho aktuální album Duch Gór na pozadí zvláštně zpracovaných field recordings a varhanních kompozic, zasazených do surrealistických drone-folkových koláží, tematizuje volnočasové aktivity jako okultismus či kryptozoologie. Kromě svého live setu Lento přemostí první a druhý den DJ setem klouzajícím po temných okrajích současných techno experimentů. Pomáhej mu Bóg.

http://luttolento.tumblr.com
http://sangoplasmo.com
https://soundcloud.com/jehu-and-chinaman/lutto-lento-first-partition

Na tematicky laděné party vystoupí také DJs kolektivu EASTERN DAZE, věční hledači skrytých kvalit východoevropské scény. Bujarou diskotéku periferie doplní také DJs AVA a EXITABU.

http://easterndaze.net

/NEDĚLE 28.4./

RENE HELL (Portland, USA) je asi nejskloňovanější alter-ego Jeffa Witschera, který se vedle svých dalších projektů proslavil především jako experimentátor a vizionář tvořící plastické syntezátorové krajiny plné kosmických snů pro roboty. Kdybychom byli líní budeme se ohánět termínem „nový kraut“.
Základním kamenem tvorby RENEHO HELLA jsou dvě oceňovaná LP alba Porcelain Opera a Terminal Symphony, která obě vyšla u renomovaného labelu Type. Poslední zvučnější release, který nese jeho jméno, je pak spolupráce s Danielem Lopatinem aka Oneohtrix Point Never, která vyšla minulý rok.
Bez ohledu na to, že je každá HELLOVA nahrávka specifická a světotvorná sama o sobě, je spojován s kosmickou syntezátorovou hudbou, která je tajemná, vědecky chladná, ale přesto nepostrádá emoce. Těžko bychom u něj však hledali nostalgii, kterou můžeme slyšet u jeho současníků a syntezátorových spřízněnců jako je právě Oneohtrix Point Never nebo Emeralds. Jako kdyby krautové vizionářství znovuvytvořil v současném kontextu. Díky tomu jeho futuristické zvukové krajiny zní překvapivě čerstvě, stejně jako kdysi mohli znít Klaus Schulze nebo Kraftwerk.

http://typerecords.com/artists/rene-hell
https://soundcloud.com/_type/sets/rene-hell-porcelain-opera
https://soundcloud.com/_type/sets/rene-hell-the-terminal

https://soundcloud.com/_type/sets/rene-hell-porcelain-opera

http://renehell.bandcamp.com

Ren Schofield nastartoval svůj projekt CONTAINER (Nashville, USA) počátkem roku 2009. Inspirován devadesátkovým minimal technem začal svoje zkušenosti z experimentů s noisem, drones a se zvukovými kolážemi z kazetových pásek formovat do pevnější struktury. Tu mu poskytl právě žánr techna. (Svoje zkušenosti sbíral už pod jménem God Willing a ve svém kazetovém labelu I Just Live Here).
Kostra z nekomplikovaných beatů pod jeho rukama trpělivě rozkvétá s charakteristickým důrazem na jednotlivé zvuky a postupně přidávané zvukové elementy a smyčky, které na sebe nabalují občasné hrátky s manipulovanými vokály z kazet.
Výsledek pak můžeme označit jako v poslední době skloňované „outsider techno“ či „technoise“, charakteristické pro syrovou lo-fi živelnost a manipulaci zvuků vně hranic obvyklého techna. Kromě menších kazetových vydavatelství můžeme hledat atmosférou ale i přístupem příbuzné projekty u labelů jako je Sandwell District, Blackest Ever Black nebo Hospital Productions. Díky dusné atmosféře, syrovosti a intenzitě můžeme najít paralelu například s Emptyset, které však od tvorby CONTAINER odlišuje krystalická preciznost, jak ji známe z produkce značky Raster-Noton, Na základě naší zkušenosti nutno dodat, že zmíněné vlastnosti na živých koncertech CONTAINER pocítíte doslova na vlastním těle.

http://www.ijustlivehere.org/container
http://soundcloud.com/gentledefect

Dvojka Cosmo Knex a Double Dipper aka LASER POODLE (Amsterdam, NL) má za poslední dva roky celkem rozsáhlé cestování po Evropě a USA, během kterého pánové intenzivně vypilovávali svoje pulzující psychedelické rytmy za využití syntezátorů, drum machines a dalších elektronických hraček. Hudba tohoto dua je vždy trochu nepředvídatelnou výpravou, která je plná zvláštních, ale i tvrdých groovů volně inspirovaných ranými acid houseovými experimenty a těžkotonážním industrialem. LASER POODLE vydali řadu kazet, jež archivují jejich improvizované hraní a aktuálně se připravují dva vinylové releasy. Kromě toho jsou ke slyšení třeba na kazetové kompilaci série Fake Sound Routine, kde se objevuje hudba plná punkové exprese, špinavé lo-fi estetiky a vintage zvuků analogových synťáků. Ne náhodou tahle kompilace vychází na zmíněném Containerově labelu I Just Live Here.

http://soundcloud.com/laser-poodle

Večer namočený v absynth ravu zakončí bratislavský rezident, producent experimentálního techna JACQUES KUSTOD a djs kolektivů AVA a EXITAB.

Začátek obou večerů: 20:00
Vstupné na jednotlivé dny: 6€
Permanentka na oba večery: v předprodeji přes exitab.org 10€ // na místě 12€

FB event.: http://bit.ly/fbmindwarp
Last.fm: http://bit.ly/lastfmindwarp

http://ava.chernobyl.eu
https://facebook.com/avantyry
http://exitab.tumblr.com
https://www.facebook.com/exitab
http://www.a4.sk
https://www.facebook.com/A4.nulty.priestor


Komentáře nejsou povoleny.