last.fm

Pekárna live

hudební alternativy  |   |  04-08-01

Stara Pekarna

Brno je druhým největším městem v České republice, co se týká počtu obyvatel. Pokud by jsme ho hodnotili co do počtu míst určených pro hraní muzikantů, tak by ho možná leckterá krajská i jiná města docela zastínila. Naštěstí se tato situace už částečně stabilizovala a počet různých klubů se za poslední rok a půl zvýšil na docela solidní číslo. Není to takový boom, jaký se nyní například odehrává v Ostravě na ulici Stodolní a v přilehlých částech této ulice (jeďte se podívat, stojí to za to), ale přesto tu vznikla některá místa, která se rozhodně stávají novými kultovními místy Brna. Ať je to nový Livingstone, Kouřící Králík, Desert či Stará pekárna. A právě v posledně jmenovaném klubu, který je zaměřen hlavně na blues, rock a alternativu, a který ani po roce a půl neslevil ze svého přídělu koncertů pro brněnské posluchače, se zrodila před pár měsíci zajímavá myšlenka…

Staré pekárně i studiu Střelice byla věnována celá jedna výprava v minulém čísle Tamtoho. A tak pouze ve zkratce přibližme, o co jde nyní. Jde o OTALIVE a OTALIVE – to je nová aktivita ve Staré pekárně. Co to znamená? Je to label zaměřený na nahrávání a vydávání živých koncertů pořádaných ve Staré pekárně. Propojit stávající pódium klubu a nahrávací studio „Střelice“(studio jednoho Sleďě, živého sleďě Broňka Šmida, které je umístěno přímo v objektu Staré pekárny) pomocí páráku – a tak vytvořit možnost kvalitního nahrávání živých koncertů, byla myšlenka, která se zrodila už při výstavbě pekárny. Bohužel nebylo na začátku dostatek času, peněz a jiných drobností. Proto se tak stalo až v létě loňského roku. Po vytvoření tohoto technického předpokladu ke vzniku nahrávek se zde rozhodla firma Indies Records natočit bluesové kapele Lady I and The Blues Birds oficiální live CD. Deska vychází na jaře 2001.

Další kapelou, která se zde rozhodla natočit živou nahrávku, byla brněnská jazzrockfunky kapela Mocca Band Zdeňka Blažka. Po těchto zkušenostech se produkci Staré pekárny začala líhnout představa o vlastním labelu. „Dát prostor zajímavým kapelám, prostor nejenom na svém pódiu, ale zároveň také vydat těmto kapelám živou nahrávku z klubového prostředí. To je něco. A to při minimalizaci nákladů tak, aby výsledné CD bylo prodejné – tedy s velmi přijatelnou cenou.“ To je hlavní motto, které bylo dominantní při zakládání OTALIVE.

Koncert se nahrává na digitálním zařízení, které umožňuje nahrávání osmi až desíti stop současně. Tím ale existuje určité omezení co do počtu muzikantů při koncertě. Není však problém druhý den ve studiu dohrát pozvané hosty, hlavně opravit některé věci a řádně nahrávku připravit k masteringu. Po té, co se stanovila určitá pravidla takového nahrávání a při vědomí, že je zde potenciál, který může zajistit výrobu, graficky připravit jakýkoli obal, nezbývalo než se pustit do nahrávání. A tak vznikla nahrávka „LIVEring. in Stará pekárna“ od hardcorové skupiny Illegal Illusion, která je historicky první nahrávkou labelu OTALIVE. Začalo být jasné, že nahrávky takto vytvořené mají svoje opodstatnění a příprava dalších projektů mohla začít naplno.

V současnosti se chystá nahrávání pro OTALIVE se skupinou Balaton, Anime či Real Eyes, o živé nahrávce ve Staré pekárně uvažují například Ty syčáci, Chorchestr, Afrodite či Úplně rovný banán. Nahrávky ve své produkci si zde udělali Grash, Zelená pára či Down Bellow a nebo stará, avšak nestárnoucí Makyota. A ti všichni nejsou jediní. Další nahrávaní se chystá, takže pokud se chcete stát účastníky nahrávaní, pořídit si svou živou nahrávku, sledujte plakáty Staré pekárny či její webové stránky (www.starapekarna.cz)  – a je to.


Komentáře nejsou povoleny.